Aktualizacja 13.09
Ministerstwo Cyfryzacji potwierdziło mailowo, że w przypadku kiedy kwota wydatkowana na zakup laptopa przewyższa wysokość bonu, to nadwyżka ze środków własnych nauczyciela może podlegać indywidualnym ustaleniom zasad płatności kredytowania pomiędzy nauczycielem a przedsiębiorcą. Na dowodzie płatności (faktura lub paragon), na podstawie którego sprzedający wnioskuje o rozliczenie bonu, wskazana będzie zawsze kwota całościowa za laptopa.
Najważniejsze informacje:
Domyślnie bon na laptopa domyślnie przysługuje nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym, pozostającym w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej, zwanych dalej „nauczycielami.
Bony przyznawane będą raz na 5 lat.
Bon na 2500 zł na laptopa można wydać na sprzęt tańszy lub droższy – w pierwszym przypadku nie przysługuje zwrot różnicy w cenie, a w drugim należy dołożyć brakującą kwotę z własnej kieszeni i można ją rozłożyć na raty.
Bony dla nauczycieli będą przyznawane w turach na rok szkolny 2023/24. Oficjalna data, rozpoczynająca wydawanie bonów, nie jest jeszcze znana, jednak nastąpi jeszcze w tym roku, jednak ministerstwo zapowiedziało start w październiku. Nie wiadomo jednak, czy wtedy zaczną być wydawane bony, czy wtedy dyrekcje szkół dostaną szczegółowe wytyczne.
Według Jakuba Cieszyńskiego ministerstwo zacznie wydawanie bonów od nauczycieli, którzy pracują z uczniami klas 4-8, a pozostałe grupy otrzymają sprzęt jeszcze w najbliższym roku szkolnym.
Bony na laptopy dla nauczycieli wygasają 31 grudnia 2025 roku.
Wykorzystanie bonu na laptopa będzie możliwe w określonych punktach, które będą wykorzystywać specjalny system teleinformatyczny, stworzony przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Za bon można będzie kupić wyłącznie laptopa lub laptopa przeglądarkowego (chromebook), który musi spełniać wymogi ministerstwa. Laptop musi być fabrycznie nowy, nieużywany, kompletny, wyprodukowany nie wcześniej niż 9 miesięcy od dnia sprzedaży, wprowadzony do obrotu na terytorium Unii Europejskiej, sprawny technicznie – w oryginalnych opakowaniach, nie obciążony prawami na rzecz osób trzecich.
Pojawiły się wymagania sprzętowe, które muszą spełniać laptopy dla nauczycieli. Należą do nich m.in. wydajność w teście CrossMark co najmniej 1200 punktów, co najmniej 8 GB pamięci RAM, 256 GB pamięci SSD, 2 złącza komunikacyjne oraz ekran FHD o minimalnej przekątnej 13 cali.
Nauczycielowi przysługuje tylko jedna forma wsparcia, związana ze sfinansowaniem zakupu laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Pandemiczne wsparcie na zakup sprzętu do edukacji zdalnej się w to nie wlicza – dostaliśmy tę informację bezpośrednio od Ministerstwa Cyfryzacji.
Co to jest bon z dofinansowaniem na laptopa i jaką wartość będzie miał?
Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji, ogłosił, że w roku szkolnym 2023/24 bon przysługuje nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym pozostającym w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej – te osoby będą mogły złożyć wniosek o bon na laptopa dla nauczyciela o wartości 2500 zł.
Możliwość zakupu sprzętu z dofinansowaniem sprawi, że niejednemu nauczycielowi będzie dużo łatwiej pracować – począwszy od przygotowywania materiałów na zajęcia, na prowadzeniu zdalnych lekcji kończąc.
Bon na laptopa dla nauczyciela – informacje
Bony będą przyznawane raz na pięć lat.
Dofinansowanie na laptopa nie może być wymienione na gotówkę.
Wartość sprzętu może być wyższa, niż kwota bonu (w takim przypadku nauczyciele będą mieli możliwość dopłacenia różnicy w wartości – bon pomniejszy cenę zakupu o 2500 zł).
Laptopy do pracy i nauki, zakupione z dofinansowania, nie będą mogły zostać sprzedane przez 5 lat od daty zakupu!
Bon należy wykorzystać jednorazowo! Nie ma możliwości wzięcia komputera na raty, chyba że mowa o nadwyżce z własnych środków (bon należy zużyć jednorazowo, ale gdy nauczyciel dopłaca do laptopa to nadpłatę może rozłożyć na raty).
Bon nie podlega wymianie na gotówkę czy inne środki płatnicze oraz inne prawne środki wymiany.